Using your phone's internet browser
go to:  qna.rediff.com
Click and drag this link to
the Home icon in your browser.
Q.

A very Simple question ---- What is the price of 1 kg basmati rice ?

Tags: food, money, health
Asked by Musfer, 21 Apr '10 08:57 pm
  Invite a friend  |  
  Save  |  
 Earn 10 points for answering
Answer this question  Earn 10 points for answering    
4000 characters remaining  
  
    
Keep me signed inNew User? Sign up

Answers (11)

1.

Rs 60/Kg here
Answered by hitler, 21 Apr '10 08:59 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (2)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
2.

It depends on the brand. the very least rate is about Rs. 40.
Answered by Jayashree, 21 Apr '10 09:39 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
3.

Whole sale or retail
Answered by yusuf syed, 21 Apr '10 09:20 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
4.

I am unable to finish my ration quota of Rs. 6 a Kg. Have rarely bought Basmati.
Answered by Avtar Khalsa, 21 Apr '10 09:15 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
5.

But this question cannot have a simple answer, unfortunately. see all the answers you have got till now, not even one tallies with each other.
hope u get a correct answer
Answered by rajan, 21 Apr '10 09:11 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
6.

Minimum price per KG is Rs. 40
Answered by bhaskar erram, 21 Apr '10 09:01 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
7.

Here in USA, a 20 lb bag is $14.99.
Answered by Jafar Basha, 21 Apr '10 08:59 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
8.

2$
Answered by vilas manohar deshpande, 21 Apr '10 08:58 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
9.

Vary from rs 40 to rs 900
Answered by Oberoi, 21 Apr '10 08:58 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
10.

Depends on its brand. starts from 40 rupees to 250 rupees/kg
Answered by Sandeep Sharma, 21 Apr '10 08:58 pm

 
  
Report abuse
Useful
 (1)
Not Useful
 (0)
Your vote on this answer has already been received
Previous

Ask a Question

Get answers from the community

600 characters remaining